Welsh Chess Union

Glorney Faber Gilbert Cup & Four Nations Tournament

The official website for chess in Wales

 

Home.
Links.
New Site.

This junior event  was held at the University of Glamorgan, Pontypridd

from July 21st to 23rd.

 

Glorney & Faber Gilbert Cup Teams

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Four Nations Teams

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results

 

Bd 1  David Grant

Bd 2  William Jones

Bd 3  Elliott Auckland

Bd 4  George Tunstall

Bd 5  Michael Rabbitte

 

Bd 1 Lateefah Messam-Sparks

Bd 2 Sheila Dines

Bd 3 Anna York-Andersen

 

Bd 1  Oisin Benson

Bd 2  Mark Berney

Bd 3  Hugh Doyle

Bd 4  Kieran O’Riordon

Bd 5  Oissine Murphy

 

Bd 1  Sarah Jane Hearne

Bd 2  Ruth Cormican

Bd 3  Catherine Hearne

 

Bd 1  Clement Shreevess

Bd 2  Andrew McClement

Bd 3  Ian MacGregor

Bd 4  Jamie Hookham

Bd 5  Connor Woods

 

Bd 1  Ali Roy

Bd 2  Rhian Hughes

Bd 3  Alice Lampard

 

Bd 1  James Thomas

Bd 2  Alex Bullen

Bd 3  Roshan Daniel

Bd 4  Ashley Davies

Bd 5  Alex Freeland

 

Bd 1  Megan Owens

Bd 2  Eva Los

Bd 3  Katie Treharne

 

Under 14

Bd 1  Marcus Harvey

Bd 2  Peter Batchelor

Bd 3  Henry Broadley

Bd 4  Adam Taylor

Bd 5  William Foo

Bd 6  Martin Oliver

 

Under 12

Bd 1  Robert Fitzgerald

Bd 2  Alex Harris

Bd 3  Nishant Bommayya

Bd 4  Aditya Mavinkurve

Bd 5  Ananth Balaji

Bd 6  Marcus Rose

Under 14

Bd 1  John Cormican

Bd 2  Liam Murphy

Bd 3  Richard Flynn

Bd 4  James Danagher

Bd 5  Sean Guinan

Bd 6  Jack McKenna

 

Under 12

Bd 1  Ronan Magee

Bd 2  Conor O’Donnell

Bd 3  Eoin Minnock

Bd 4  Billy McKenna

Bd 5  Geoffrey Keating

Bd 6  Paula Eglite

Under 14

Bd 1  Ben He

Bd 2  Peter Rainey

Bd 3  Daniel Thomas

Bd 4  Nihad Abdulla

Bd 5  Alex Finnie

Bd 6  Lisa Flaherty

 

Under 12

Bd 1  Kai Pannwitz

Bd 2  Alexander Bond

Bd 3  Zak Roy

Bd 4  Stuart Wynne

Bd 5  Murad Abdulla

Bd 6  Jamie Underwood

Under 14

Bd 1  Philippe Rogers

Bd 2  Like Kostanjsek

Bd 3  Jonathan Bold

Bd 4  Daniel Wilmot

Bd 5  George Treharne

Bd 6  Jack Brenton

 

Under 12

Bd 1  Ben Thomas

Bd 2  Nicholas Evans

Bd 3  Kristian Prosser

Bd 4  Owain Davies

Bd 5  Nyasha Katsande

Bd 6  Tom Payne

Glorney
Ireland
Ireland
England
England
Wales
Wales
Scotland
Scotland
Total
Ireland
xxx
xxx
1
2.5
3.5
5
2.5
3
17.5
England
4
2.5
xxx
xxx
4.5
4
3
1.5
19.5
Wales
1.5
0
0.5
1
xxxx
xxx
1
0
4
Scotland
2.5
2
2
3.5
4
5
xxx
xxx
19

 

1st     England

2nd    Scotland

3rd     Ireland

4th     Wales

Glorney

Faber/Gilbert
Scotland
Scotland
Ireland
Ireland
England
England
Wales
Wales
Total
Scotland
xxx
xxx
2.5
2.5
1.5
1
2
2
11.5
Ireland
0.5
3.5
xxx
xxx
0
1.5
1.5
3
7
England
1.5
1.5
3
1.5
xxx
xxx
2
2.5
12.5
Wales
1
1
1.5
0
1
0.5
xxx
xxx
5

 

1st     England

2nd    Scotland

3rd     Ireland

4th     Wales

Faber

Gilbert

Stokes  Under 14
Wales
Wales
England
England
Ireland
Ireland
Scotland
Scotland
Total
Wales
xxx
xxx
0.5
2.5
4.5
4.5
3
5
20
England
5.5
3.5
xxx
xxx
6
4
6
5.5
30.5
Ireland
1.5
1.5
0
2
xxx
xxx
1.5
1.5
8
Scotland
3
1
0
0.5
4.5
4.5
xxx
xxx
13.5

1st     England

2nd    Wales

3rd     Scotland

4th     Ireland

U 14

Robinson  Under 12
Ireland
Ireland
Scotland
Scotland
England
England
Wales
Wales
Total
Ireland
xxx
xxx
3
4
1.5
3
4
3.5
19
Scotland
3
3
xxx
xxxx
2
1
3
2.5
13.5
England
4.5
2.5
4
5
xxx
xxx
4
5
25.5
Wales
2
2.5
3
3.5
2
1
xxx
xxx
14

 

1st    England

2nd   Ireland

3rd    Wales

4th    Scotland

U 12

Best player in each team
Glorney
Faber
England
~  William Jones
England
~  Anna York-Andersen
Ireland
~  Hugh Doyle
Ireland
~  Ruth Cormican
Scotland
~  Ian MacGregor
Scotland
~  Rhian Hughes
Wales
~  Ashley Davies
Wales
~  Megan Owens
Stokes U14
Robinson U12
England
~   William Foo
England
~   Ananth Balaji
Ireland
~  John Cormican
Ireland
~  Eion Minnock
Scotland
~  Lisa Flaherty
Scotland
~  Jamie Underwood
Wales
~  Philippe Rogers
Wales
~  Ben Thomas

 

Full Results

 

Games

 

Full Results

 

Games

 

Full Results

 

Games

 

Full Results

 

Games

Report by Ian Eustis