Latest News...

 

 

Don't forget

 wculogo1

  Welsh Seniors Championship and South Wales Summer Congress

 

27th - 29th August

 Penarth Conservative Club

Entry Form downloadable from Events page

 wculogo1

 

 

 Entrants for Seniors and Summer Congress


PAIRINGS AND RESULTS CAN BE FOUND ON CHESS-RESULTS.COM

 

BYES IN BRACKETS

 

SENIORS:  Peter Bevan, Chris Dixon, Bob Hurn, Dai James, Kevin O'Rourke, Ian Reynolds, Nigel Saunders, Robert Taylor, Rudy Van Kemenade, David Williams

 

OPEN:   Walter Braun, Paul Bridges (1), Tom Brown, Alex Bullen, Steve Christmas (1), Lee Davis, Joe Fathallah, Guy Wagner (1), Tihana Ivekovic, Nayana Kalavala (1), Tim Kett (1), Deio Parri (1), Ian Reynolds, David Robinson, Shayanna Sivarajasingam, Venetia Sivarajasingam, Matthew Staniforth, Grzegorz Toczek, David Turner, Julie Van Kemenade

 

MAJOR:   Stephen Bonutto, Rosie Christmas (1), Kimberly Chong, Daniel Chung, Joel Chung, John Cox (1), Gareth Davies, Scott Hammett, Benjamin Jaberansari (1), Daniel Jaberansari (1), Jeremy Jones, Richard Livermore, Callum Penny (1, 2, 3), Liam Penny (1, 2, 3), Morgan Rees, David Roberts, Keiron Roberts, Peter Watkins  

Welsh successes at northern giga-final

More than 50 Welsh players headed to Manchester over the week-end 9 and 10 July to compete in the northern giga-final.

 

Two players won their sections and have qualified for the tera-final: Daniel Chung from St Joseph’s scored 6/6 in the under 9 boys, and Imogen Camp from Rydal Penrhos scored 5/6 in a mixed under 15 section.

 

Another six players came second or third in their sections and have qualified for the Challengers section:

 

 

Isabella Caeser (Under 7 Girls, Howell’s)

Hiya Ray (Under 9 Girls, St John’s, Cardiff)

Rhys Matthews (Under 9 Boys, Ysgol y Wern)

Nayana Kalavala (Under 10 Girls, Howell’s) 

Duncan MacDonald (Under 12 Boys, Whitchurch)

Anlan Qui (Under 13 Boys, St John’s, Cardiff)

 

In addition, the following 18 players scored 3.5 points or more and qualified for the Plate:

 

 

Lara Omidvar from Howell’s, who scored 3.5 in the Under 7 Girls

Tom Davies from Melin Gruffydd, who scored 4.5 in the Under 7 Boys

Benjamin Jabaransari from St John’s, Cardiff, who scored 4 in the Under 7 Boys

Llya Taylor from Sandycroft, who scored 4 in the Under 8 Girls

Trisna Griifiths from Rydal Penrhos, who scored 4 in the Under 8 Boys

Lewis Wynn from St Mary’s Chepstow, scored 3.5 in the Under 8 Boys

Sridatta Dantu from St John’s, Cardiff, who scored 3.5 in the Under 8 Boys

Xanthe Harris from Inglefield House, who scored 4 in the Under 9 Girls

Joana Anjos from Inglefield House, who scored 3.5 in the Under 9 Girls

Nye Bradfield from Birchgrove, scored 3.5 in the Under 9 Boys

Oliver Sapsford from The Dell, Chepstow, who scored 3.5 in the Under 9 Boys

Kip Sampson from The Grange, Monmouth, who scored 4 in the Under 9 Boys

Toby Crewe-Read from The Grange, Monmouth, who scored 3.5 in the Under 9 Boys

Bindu Doddi from Howell’s, who scored 4 in the Under 10 Girls

Steffan Griffiths from The Dell, Chepstow, who scored 4 in the Under 10 Boys

Harrison Postans from The Dell, Chepstow, who scored 4 in the Under 10 Boys

Madeleine Smith from The Dell, Chepstow, who scored 4 in the Under 11 Girls

Neil Stevenson from The Dell, Chepstow, who scored 4.5 in the Under 11 Boys

Ifan Rathbone-Jones from Mold & Buckley Chess Club, who scored 4 in the Under 12 Boys

Daniel Jabaransari from St John’s, Cardiff, who scored 3.5 in the Under 13 Boys

 

Daniel Chung, winner of the under 9s with a perfect 6/6

 

Imogen Camp (right), under 15s, qualified for the tera-final. Duncan MacDonald (top right), under 12s, came second

and qualified for the Challengers. Anlan Qui (bottom centre), under 13s, came third and qualified for the Challengers ,

while Neil Stevenson (bottom right), under 11s, just missed out but won a book prize.

 

   
   

   Please advertise your event, send in your chess news, results and photos to the webmaster